Varferia sot

Sot varferia ka ndryshuar koncept, nese deri dje i varfer ish ai qe nuk kish buke te hante, nuk kish rroba te ndrohej, nuk kish nje zjarr te ngrohej,nuk kish televizor ne shtepi, nuk kish mundesine te shkollohej sot i varfer eshte ai qe nuk shkon ne restorant te pakten 1 here ne muaj,nuk djek moden, nuk ben pushime 2-3 here ne vit, nuk ka nje makine. Por ne te njejtin moment lexojme njohim njeres qe kane nje makine por gjithashtu jane dhe ne listen e gjate te nje dyqani ushqimor, Njohim njeres qe rrine gjithe diten neper bare dhe klube te ndryshme por prap kane borxhe. Ju si mendoni, varferia ka ndryshuar apo jo?

Nuk ka ndryshuar, mos harro se akoma ka qe nuk kane te hane, nuk kane te ndrohen, por me e bukura eshte se ata qe ishin te pasur dikur jane bere akoma me te pasur. Eshte rritur pak mireqenja por prap ka shume varferi ne popoll.

une nuk thashe qe nuk ka varferi por a eshte shnderuar ne tjeter botkuptim ajo.

per mendimin tim nuk ka ndryshuar as botkuptimi sepse edhe sot ekzistojne ato shtresa qe nuk kan te ndrohen apo te mbushin barkun me buke, por nuk e fshehin realitetin.
kurse ata qe nuk kane dhe rrine neper lokale e klube apo bredhin me vetura(nuk flitet kur vetura eshte mjet i nevojshem) kjo shtrese quhen pordhacet.
per mendimin tim nuk mund te quhesh i varfer nese nuk shkon ne lokale apo nuk ndjek moden

Me mire i varfer se sa i pasur! Ci do parae? Nuk i ha as qeni! :lol: :lol: :lol:

po po