Zbulohet lentja qe te rikthen shikimin

[b]

Te gjithe ata qe kane probleme serioze me shikimin, tashme mund te shpresojne pasi nje grup shkencetaresh nga Australia deklarojne se e kane gjetur zgjidhjen nepermjet qelizave. [/b]
Sipas tyre, shikimi i atyre qe kane probleme per shkak te kranese apo pas aksidenteve, mund te permiresohet ndjeshem fale qelizave. Nese eksperimenti do konfirmohet shkencerisht, teknika mund te perdoret ne shkalle te gjere. Kerkuesit e Universitetit te Uellsit te Ri ne Australi, te udhehequr nga dr.Nick Di Girolamo kane hequr disa qeliza nga pjesa e syve duke i shumuar ne laborator mbi lentet e kontaktit.
Me pas lentet jane vendosur ne kranene e demtuar duke rikthyer shikimin. Zbulimi eshte publikuar ne revisten shkencore “Transplantation”. Rezultatet e dukshme tek tre persona jave vene re brenda pak javesh.
“Per te aplikuar kete teknike nuk nevojitet nje operacion i nderlikuar. Gjithesesi gjithcka do konfirmohet gjate studimeve te metejshme”, shprehet dr.Di Girolamo, i cili shpreson qe ne te ardhmen kjo nderhyrje te kryhet edhe ne pjese te tjera te syrit dhe pse jo edhe ne organe te tjera te trupit.

sa mire, edhe se qe kjo teknike te vije ne shqiperi duhet te pakten 50 vjet.

shum e mir kjo…kshu qe dhe po u qorruam nk duhet te trembemi…:smiley:

sidomos per ne qe punojme para pc

po ke shum te drejte…

Pune e mire e shkencetareve, ishalla kane nje kosto te ulet kur te hidhen ne treg, keshtu mund te perfitojne te gjithe!

Dhe mua mu desh te vija syze kete vit!!:frowning:

Zbukim shume i vlefshem, sidomos tani qe nr i atyre qe duhet te vene syze eshte rritur tej mase.

shume zbulim i mire