Zbulohet planeti i pare jashte “rruges se qumeshtit”

[b]

Shkenca e astronomise po i zgjeron kufinjte e dijes pothuajse cdo dite. [/b] Kete here rekordin e ka vendosur nje ekip astronomesh nga Italia, te cilet kane zbuluar planetin e pare jashte galaktikes tone “Rruga e qumeshtit”. Ky planet ndodhet ne galaktiken e “Andromedes” dhe eshte rreth 7 here me i madh se Jupiteri.
Ai rrotullohet rreth nje ylli qe eshte pothuajse sa gjysma e Diellit tone. Zbulimi eshte bere nga studiuesit e Institutit Kombetar te Fizikes Nukleare ne Universitetin e Salentos ne Lece te Italise. Planeti i zbuluar ndodhet rreth 2.5 milione vite drite larg Tokes.

kjo vetem fillimi, se mendoj se do zbulohen dhe shum planete te tjera ne te ardhmen, mendoj se cdo yll perben nje sistem si ky ku ndodhemi ne

Ja ti gjendet dhe origjina sistemit tone djellor dhe ska me mistere!

Mistere do kete gjithmone. Sa me shume arrin, aq me i pakenaqur je nga arritjet, ndaj dhe shkenca vazhdon te evuloje.