Zbulohet ylli më i larget nga Toka!


Shkenca e astronomise ka vendosur nje tjeter kufi per sa i perket zbulimeve ekstreme.

Teleskopi italian “Galileo” ka arritur te vezhgoje yllin me te larget nga Toka te studiuar deri tani. Sipas shkencetareve italiane, eshte vene re vdekja e yllit qe u krijua rreth 600 milione vjet pas Big Bengut dhe ai ndodhet 13 miliarde vjet drite larg nesh.

Ky zbulim ka bere xhiron e botes per disa ore, pasi ylli i zbuluar eshte objekti me i larget qe ndricon ne qiellin tone. Me kete zbulim, teleskopi italian “Galileo” konfirmohet si nje nga me te miret ne bote, pasi prej shume vitesh ai ka bere zbulime te cilat nuk ka mundur t’i vezhgoje as nje sy tjeter ne planet por edhe ne orbite.

Dihet qe shkenca ne ditet e sotem ka arritur te beje perparime, por po emri i Yllit nuk eshte bere i ditur?

po ca thuhe do kete uji apo jop :ciao:

nk e dime kete…aty jepet thjesht se esht pare ylli…